Dieta ketogeniczna: wady i zalety

20 lat temu dietetycy zalecali unikanie tłuszczu. 10 lat temu węglowodany uznano za głównych wrogów. W obu przypadkach założono, że ilość kalorii i składników odżywczych, które organizm otrzymuje z pokarmów białkowych. Obie metody są skuteczne i nadal mają zastosowanie. Ale ostatnio tłuszcze zostały zrehabilitowane w ramach nowej diety.

Ten sposób odżywiania wymaga wyeliminowania z diety większości węglowodanów (w tym owoców i warzyw) oraz skoncentrowania się na pokarmach tłustych i w mniejszym stopniu białkowych. Liczba spożywanych dziennie kalorii nie jest większa niż w innych dietach. Rzecz w tym, że przy diecie ketogenicznej uczucie sytości trwa dłużej, apetyt jest zmniejszony, a głód trwa dłużej. Polecany w diecie ketogenicznej: tłuste mięsa i ryby, smalec, jajka, orzechy, zwierzęta, kokos z oliwą z oliwek.

Istnieją badania pokazujące, że nie tylko pozwala szybko schudnąć, ale także przedłuża życie, a nawet hamuje wzrost komórek rakowych. Istnieją jednak inne badania, które ostrzegają przed niebezpieczeństwami związanymi z tym sposobem odżywiania. W promowaniu diety ketogenicznej istotną rolę odegrały gwiazdy Hollywood Kim Kardashian i Gwyneth Paltrow. Mężczyzn bardziej zainteresuje fakt, że o przestrzeganiu tej diety zadeklarował słynny koszykarz LeBron James, mężczyzna o idealnej sylwetce sportowca.

Dieta ketogeniczna jest niezwykle popularna wśród programistów i menedżerów w amerykańskiej Dolinie Krzemowej. Uważa się tam, że jest to niezbędny element intelektualnego biohackingu. To wyrażenie jest rozumiane jako system, który łączy w sobie specjalny trening mózgu, specjalną dietę i „inteligentne pigułki”, które rosną każdego roku.

Jak to działa?

Głównym źródłem energii dla komórek jest glukoza, która przedostaje się do organizmu wraz z węglowodanami. Jest magazynowany w mięśniach i wątrobie jako substancja zwana glikogenem. Jeśli w pożywieniu jest niewiele węglowodanów, glikogen jest szybko zużywany, a glukoza zaczyna być wytwarzana z białek i tłuszczów.

Tłuszcze są utleniane do ciał ketonowych: acetonu, kwasu acetooctowego i beta-hydroksymasłowego. Przy braku glukozy działają jako alternatywne źródło energii dla komórek, w tym odżywiając mózg. Następnie ciała ketonowe są łatwo wydalane z moczem, odprowadzając wiele kalorii z organizmu. Ta wymuszona adaptacja ciała nazywa się ketozą.

Krótkotrwała utrata masy ciała przy tej diecie jest wyższa niż w przypadku innych diet. Wyczerpanie zapasów glikogenu prowadzi do zatrzymywania mniejszej ilości wody w organizmie. Zawartość kalorii w żywności jest również niższa z powodu spadku apetytu. Ale dieta ma wystarczająco dużo przeciwwskazań.

Dlaczego to jest niebezpieczne?

Jest niezrównoważony — wyklucza wchłanianie do organizmu szeregu składników odżywczych, witamin i mikroelementów. Wymaga motywacji i odpowiedzialności — musisz zrezygnować z ulubionych dań, regularnie obliczać kalorie. Dieta trwa kilka lat i wymaga stałego nadzoru dietetyka. Ma wiele skutków ubocznych: zaparcia, nudności i wymioty, zaburzenia wzrostu, kamienie nerkowe i zmiany poziomu lipidów we krwi.

W ciągu kilku miesięcy dieta ketogeniczna zapewnia dużą utratę wagi. Ale jeśli utrzymuje się przez rok lub dłużej, nie daje żadnych korzyści w porównaniu z dietami zbilansowanymi. Brak niektórych witamin z grupy B i błonnika, które są niezbędne do odżywiania mikroflory jelitowej, może wpływać na zdrowie.

Konsekwencje długotrwałego stosowania tej diety dla zdrowych ludzi są słabo poznane. Dietetycy radzą, aby wybrać dietę, którą można utrzymać przez całe życie. A przestrzeganie diety ketogenicznej przez lata jest prawie niemożliwe.

Efekt krótkoterminowy może się udać, ale metoda nie jest dla każdego. Zalecenia dietetyczne dobierane są indywidualnie dla każdego i nie zalecamy podążania za kolejnym trendem bez konsultacji z lekarzem.

Related posts

Leave a Comment

Solve : *
33 ⁄ 11 =